Профілактика негативних явищ в учнівському середовищі, в т. ч. жорстокого поводження, правопорушень, вживання психотропних речовин, торгівлі людьми, порушення прав людини
Правопорушення, здійснені неповнолітніми, - це небезпечне соціальне явище, оскільки, по-перше, негативно впливають на формування особистості; по-друге, завдають значної шкоди суспільству через втрату трудових ресурсів (лише третина покараних повертаються до повно цінного суспільного життя); по-третє, відіграють значну роль у формуванні рецидивної злочинності (дві третини рецидивістів розпочинають свій злочинний шлях ще неповнолітніми).
Кожен 8-9-й злочин в Україні здійснюється неповнолітніми. Близько 11% серед осіб, які беруть участь у скоєнні злочинів, - неповнолітні. Кількість підлітків, що вчинили злочин вдруге, за останні роки зросла майже на 19 % .
Одним із напрямів у боротьбі зі злочинністю взагалі та злочинністю неповнолітніх, зокрема, є профілактична діяльність.
Профілактика правопорушень серед неповнолітніх в Україні проводиться зусиллями соціально-психологічних служб, педагогів, співробітників соціальних служб, служб у справах неповнолітніх, працівниками право охоронних органів. Проте дослідники звертають увагу на численні проблеми у цій сфері діяльності, які полягають у відсутності налагодженої співпраці між різними суб'єктами профілактики, у застосуванні переважно групових та масових форм роботи та неналежній увазі до інтерактивних методів (тренінгів, рольових ігор тощо), які сприяють кращому засвоєнню інформації дітьми.
Загалом, під профілактикою правопорушень розуміють діяльність державних органів і громадськості, що має системний характер як за комплексом заходів, так і за колом суб'єктів, які її здійснюють, спрямовану на недопущення виникнення, усунення, послаблення або нейтралізацію причин та умов злочинності, окремих її видів та конкретного злочину .
У процесі дослідження проведеного центрами соціальних служб для молоді, було виявлено, що причинами скоєння злочинів самі підлітки вважають: не усвідомлення наслідків своїх вчинків - 67 %; надмірне вживання алкоголю, наркотиків - 28 %; незнання законів України - 5 %; недостатнє виховання та увага з боку батьків - 59 %; вплив друзів, негативної компанії - 50 %; важке матеріальне становище - 18,5 % .
Отже, серед ключових чинників ризику щодо можливості скоєння злочинів неповнолітніми можна назвати такі: недостатній рівень правосвідомості та правових знань; брак організованої системи дозвілля; вживання алкогольних та наркотичних речовин; низький рівень правових знань батьків та недостатня увага з їхнього боку до виховання тощо. Відповідно до чинників ризику можна визначити напрями профілактики правопорушень.
Шановні батьки! Ми з вами вже неодноразово і цілком обгрунтовано зверталися до проблеми збереження і зміцнення здоров'я наших дітей. Предметом нашої сьогоднішньої розмови буде - психічне здоров'я школярів. У чому його проблема? Чому цей предмет, за оцінками багатьох психологів, такий актуальний? Приведу декілька позицій, що підтверджують цю актуальність.
По-перше, за даними всесвітньої Організації охорони здоров'я, кількість дітей, що потребують допомоги, постійно зростає, досягаючи сьогодні вже 70% від загального числа школярів. По-друге, постійно зростає шкільне навантаження. Велике учбове навантаження гальмує реалізацію вікових біологічних потреб дитячого організму: уві сні, руховій активності, перебуванні на повітрі. Підвищення учбового навантаження особливе згубно позначається на здоров'ї дівчаток — 75% з них мають хронічні захворювання (серед хлопчиків 35%). Звертаю ще раз вашу увагу на норми : максимальна допустима тривалість виконання домашніх занять складає не більше 4 годин, мінімальна норма сну — 9 годин для 15-16-річних і 8,5-9 годин — для 17-18-річних. Норматив перебування на свіжому повітрі для ваших дітей складає не менше 2,5 години. Порівняйте з тим, що має місце насправді. По-третє, із-за постійної зайнятості батьків, із-за жорсткого ритму життя зникли родинні спілкування, бесіди за вечерею, прогулянки з розмовами про різне. Замість них — звичний батьківський лексикон: «ну що за почерк?», «знову двійка?» «Мені соромно за тебе!», «У сусідів син як син, а ти — суцільне непорозуміння!». Така манера спілкування з дітьми стала звичкою. Виникає питання: чи не гальмуємо ми розвиток здібностей дітей стресовою тактикою виховних дій? Чим розплачується підліток за 11 років постійних стресів? Адже вченими неодноразово доведено, що психічне здоров'я багато в чому визначає фізичне.
Отже, ми визначили проблему, а тепер визначимо міру обізнаності в ній. Для цього вам, шановані учасники, за тиждень до зборів було запропоновано відповісти на низку запитань, що мають відношення до проблеми психологічного здоров'я школярів. Зараз роздам вам бланк анкет з вашими відповідями і відповідями на них же нашого психолога. Порівняєте їх і оцініть рівень свого володіння інформацією з проблеми.
«Наркоманія – дорога в безодню»
Кожен з нас стикається у житті з великою кількістю проблем і труднощів, і кожен шукає свої шляхи їх вирішення. І, на жаль, не рідко стається так, що цим рішенням виявляється вживання хімічних речовин. Тоді людині починає здаватися, що світ вже не існує у своєму звичайному вигляді. У медицині такі проблеми називаються хімічною залежністю.
Головними причинами поширення наркоманії серед сучасної молоді є звичайна цікавість, бажання спробувати наркотик навмисно, груповий примус і спокуса, відсутність тепла і захищеності в батьківському домі, спустошеність, ізоляція в суспільному житті. Наркоманом можна стати вже після першого перебування в наркотичному «кайфі».
Наркотик – це хімічний агент, який викликає ступор, кому або нечутливість до болю. В медичному розумінні наркотик – це психоактивна речовина, яка викликає залежність, призводить до вживання в небезпечних для здоров’я дозах і може викликати несприятливі соціальні наслідки.
Наркоманія – хворобливий психічний стан, який характеризується пристрастю до наркотиків. Наркотичною залежністю. Поведінка, яка проявляється в нав’язливому бажанні вживати наркотик постійно чи періодично для того, щоб відчути його дію на психіку або не чути дискомфорта в зв’язку з його відсутністю, є основною ознакою наркоманії.
До наркотичних речовин належить: барбітурати, гашиш, героїн, екстазі, ефедрон, кодеїн, кокаїн, ЛСД, маріхуана, морфій, опій, опій ацетильований.
Всі без винятку психотропи викликають зміни вищої нервової діяльності, знижуючи пізнавальні функції та емоційні реакції, які є найціннішими для молодого організму людини.
Всі опіати діють заспокійливо і викликають загальне відчуття повного душевного комфорту. Але на початку постійного вживання, як правило, виникають стурбованість, страх. Загострюється почуття власної гідності, почуттєве сприймання знижується. Щоб знову досягти ефекту комфортності, наркоман змушений збільшувати дозу.
Особливості поведінки наркомана: помітне сповільнення мовлення; часта брехня; несподівана зміна кола друзів; подразливість, вередливість, неврівноважений характер; сильне зниження працездатності; відмова від попередніх захоплень; несподівана зневага до особистої гігієни;часті немотивовані повернення; постійне носіння одягу з довгими рукавами; вигляд п’яного без вживання алкоголю і при цьому вигляд отупіння.
: Кожній людині у житті доводиться вибирати, адже, зрештою, має на це право. Можливо і вам доводилося коли-небудь робити вибір: що вдягти на свято, з ким зустрічати Новий рік, залишати навчання у музичній школі чи далі його продовжувати тощо. Для того, щоб зробити правильний вибір, людина повинна усвідомити: хто вона є, ким хотіла б стати в житті, що слід зробити, щоб досягти цього. Тоді людина може зробити свій власний вибір і щодо доцільності чи недоцільності куріння.
Чи знаєте ви, що?...
- Куріння цигарок – це єдина причина смерті, якій можна запобігти в нашому суспільстві.
- Кожна цигарка містить 10 концерогенних речовин, що спричиняють рак легенів.
- Легені людини, яка випалює пачку цигарок на день у продовж року, наповнюються літром смоли.
- Кожна випалена цигарка скорочує життя курців на вісім хвилин.
- Куріння може бути як фізичним (потребує організм ), так і психологічним (звичка , від якої важко відмовитися ) наркотиком.
- 90% курців визнають те, що вони хотіли б покинути курити.
- Фізичні вправи не сприяють ліквідації негативних наслідків куріння.
Про тютюн та куріння.
Куріння справедливо називають епідемією людства, яка не припиняється. До середини минулого століття тютюн вживали переважно чоловіки. У наступні десятиліття до цього захоплення чоловіків почали приєднуватися жінки, молоді люди, підлітки і навіть діти.
Дослідження в багатьох країнах засвідчили, що куріння значно помолодшало і темп росту вживання тютюну дівчатами відбувається швидше, ніж в юнаків. Підчас опитування тільки 7% курців вказали на те, що вони можуть обійтися без цигарки. Для решти цигарка – насущна проблема, і якщо позбавити їх цього задоволення, то у них змінюється навіть психіка: вони стають агресивними, роздратованими, нервовими.
Головним діючим складником тютюну є нікотин. Цей алкалоїд уперше в чистому вигляді виділили німецькі вчені 1828 року. хімічному чистому вигляді нікотин виглядає як прозора, масляна речовина з пекучим присмаком. Саме такий смак відчуває курець, коли докурює недопалок де осідає нікотин. У фільтрі цигарки нагромаджується така кількість нікотину, якої досить, щоб убити мишу. Нікотин – надзвичайно сильна отрута, він діє на нервову, серцево-судинну та дихальну системи, систему травлення.
Відомий випадок (США), коли один молодий чоловік на конкурсі випалив 60 цигарок, а після того замість нагороди він помер, а інші учасники конкурсу були доставлені в лікарню в тяжкому стані.
З’явився новий термін – „ хвороби курців ”. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на планеті гине 2,5 млн. осіб.
Загальні правила безпечного працевлаштування за кордоном.
• Обов’язково переконайтесь, що Ваша робота за кордоном має законний статус. Ще до виїзду Ви маєте отримати дозвіл на роботу або робочу візу - робочу, а не туристичну.
• Обов’язково звертайтесь до посольства країни призначення особисто, особливо якщо Ви звертаєтесь за робочою візою.
• Обережно з паспортом! Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств, консульських установ та прикордонних пунктів пропуску. Це Ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у Вас. Якщо Ви загубили свій паспорт за кордоном або ж його відібрали у Вас силою, звертайтеся терміново до консульства України в Единбурзі за телефоном "Гарячої" лінії: +44 7423290618.
• Зробіть ксерокопії всіх важливих документів! Ще до виїзду зробіть ксерокопії Вашого паспорта, візи, страхового полісу та будь-яких інших документів,пов’язаних із поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці окремо від оригіналів. Крім того, залишіть копії своїм рідним та/або друзям в Україні.
• Не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де Ви будете працювати та про безпечне й надійне місце проживання. Повідомте рідним та/або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Вашого роботодавця. Поділіться цією інформацією щонайменше з трьома рідними та близькими людьми!
• Довідайтеся, як убезпечити себе від потрапляння до тенет торгівців людьми.
В Україні діють деякі злочинні групи, які продають людей у рабство за кордон під прикриттям обіцянок законного працевлаштування. Пам’ятайте, ніхто не захищений від таких небезпечних ситуацій.
Зателефонуйте до Центрів консультування мігрантів і дізнайтеся більше, як мінімізувати ризик стати жертвою торгівлі людьми.
• Обов’язково ознайомтесь з правами працівників та мігрантів у відповідній країні призначення; у більшості країн встановлені стандарти мінімального рівня оплати праці, максимальної тривалості, робочого дня та компенсацій у випадку нещасних випадків на виробництві.
• Обов’язково запитайте свого закордонного роботодавця про медичне обслуговування та соціальний захист, на які Ви можете розраховувати. Пам’ятайте, що роботодавці мають обов’язки по відношенню до своїх працівників.
• Обов’язково запишіть перелік умов угоди з роботодавцем, щоб до виїзду чітко усвідомити свій зиск від працевлаштуванням за кордоном та свої обов’язки.
Подбайте про власну безпеку заздалегідь!
Дізнайтеся про свої права під час навчання, роботи, подорожі чи життя за кордоном
Зателефонуйте до Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:
0-800-505-501 527 пн-пт з 10:00 до 21:00,сб з 10:00 до 18:00 безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні безкоштовно з номерів life, Київстар, Beeline та MTS
Для перевірки легальності роботи посередника з працевлаштування за кордоном звертайтеся до МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ:
(044) 289-50-97, щоденно з 17:00 до 18:00
Права яких людей порушуються найчастіше?
Згідно з результатами проекту REAct, найчастіше порушувалися права людей, які вживають ін’єкційні наркотики, людей, які живуть з ВІЛ, чоловіків, що мають секс з чоловіками та працівників секс-індустрії. Саме ці, незахищені категорії населення, не отримують рівний доступ до реалізації своїх прав і свобод.
Чи є тенденція правопорушень щодо уразливих груп населення в Україні?
На жаль, ми отримали приголомшливі цифри, згідно яких, у 36% випадків працівники державних медичних закладів та поліція відмовляли у наданні послуг, порушуючи, тим самим, Статтю 25 Загальної декларації прав людини, яка наголошує, що кожна людина має право на медичний догляд. На другому місці – надзвичайно високий рівень стигми та дискримінації – 27% правопорушень; фізичне та емоційне насилля було у 25%. Такі показники свідчать по те, що держава не лише не в змозі забезпечити захист своїх громадян, а й сама являється найбільшим порушником.
Які порушення були зі сторони держави?
Протягом реалізації пілотного періоду в 4 містах України (Київ, Одеса, Дніпро та Кривий Ріг) нам вдалося допомогти 760 клієнтам, проти кожного з них було вчинено по декілька правопорушень водночас. Якщо говорити про порушення зі сторони держави, то перш за все, у 61% випадків це неповага до прав людини, також, ми бачимо, що держава не забезпечує дотримання прав людини та не вжила заходів стосовно конкретного випадку/ не надала захист.
Які основні порушення зафіксовано за кордоном?
Основним порушенням прав груп ризику в країнах регіону (Грузія, Молдова, Таджикистан і Киргизстан) є дискримінація, неправомірні дії, насильство з боку правоохоронних органів (45% кейсів), відмова в доступі до медичних послуг, розголошення медичних даних і стигма з боку працівників установ охорони здоров’я (26%), фізичне насильство щодо жінок з боку як статевих партнерів і родичів, так і офіцерів поліції (20%).
Чи вплинула пандемія COVID-19 на дотримання прав людини?
З початком епідемії коронавірусу ми стали фіксувати більше звернень від людей з ключових груп щодо порушень їх прав. Найчастіше зверталися через відмову у наданні медичної допомоги, відмову у госпіталізації та відмову перевести учасника ЗПТ (споживача ін’єкційних наркотиків) на самостійний прийом препаратів. Правопорушення на фоні дискримінації та стигматизації зі сторони медичних працівників, найчастіше, стосувалася ВІЛ-статусу (37%) та через вживання наркотиків (38%).
Як захистити права вразливих груп населення під час пандемії?
Сьогодні МБФ «Альянс громадського здоров’я» продовжує свою роботу у сфері захисту прав людини і відстоюванні громадянських свобод в Україні. Задля швидкого реагування на випадки правопорушень щодо вразливих груп населення в 5 країнах, таких як Україна, Грузія, Молдова, Таджикистан і Киргизстан було запроваджено унікальну систему реагування – REAct. До кінця року приєднається ще 2 країни. В наступному році ми плануємо збільшити географію присутності проекту тим самим, надати допомогу ще більшій кількості наших клієнтів.
Що стосується захисту прав людей, які уразливі до ВІЛ та туберкульозу, потрібно продовжувати працювати в тих же напрямках, що і раніше: моніторити ситуацію і звітувати про її розвиток, вимагати недискримінаційного ставлення та захисту з боку державних інституцій, а також продовжувати працювати з союзниками і партнерськими організаціями щодо імплементації політик та підходів для кращого захисту їхніх прав та прав усіх людей.